Jak powstaje projekt

Etap 01 Zebranie wymagań, omówienie zakresu projektu

Pierwsze spotkanie ma na celu ustalenie wstępnej koncepcji, omówienie zakresu projektu, poznanie oczekiwań klienta, oraz przekazanie wszystkich sugestii dotyczących dalszych prac, a także przekazanie dokumentacji technicznej od dewelopera, w celu ustalenia funkcji poszczególnych ścian.

Elementem bazowym na tym etapie jest również zapoznanie się z miejscem projektu (przy projekcie na odległość w postaci zdjęć). Kluczową sprawą jest także ustalenie wstępnego budżetu na planowaną adaptację wnętrza.

Etap 02 Inwentaryzacja i dokumentacja fotograficzna

Podczas spotkania w miejscu planowanego projektu zostaje przeprowadzona inwentaryzacja, o ile istnieje taka konieczność (jeżeli dostarczone plany są nieaktualne, lub niewystarczająco szczegółowe). Projektant sporządza także dokładną dokumentację fotograficzną stanu faktycznego, wszystkich przyłączy hydraulicznych i elektrycznych.

Etap 03 Koncepcja projektowa (plan funkcjonalny, trójwymiarowego model wnętrza)

Po pierwszej konsultacji przygotowane zostają dwie koncepcje układu funkcjonalnego wnętrza na rzutach płaskich, z uwzględnieniem podstawowych stref i pomysłów projektowych. Na rzutach oznaczony jest układ ścian działowych, rozmieszczenie mebli i sprzętów.

Na podstawie opracowanych wcześniej założeń następuje przygotowanie trójwymiarowego modelu wnętrza. Pozwala to na przestrzenne zwizualizowanie ustalonych dotychczas zagadnień dotyczących stylu i charakteru wnętrza, a także przedstawienie użytej kolorystyki i wybranych materiałów.

Etap 04 Przygotowanie fotorealistycznych wizualizacji

W efekcie dotychczasowych prac powstaje projekt wnętrza, w skład którego wchodzą fotorealistyczne wizualizacje z najbardziej korzystnych ujęć (2-3 na jedno wnętrze). Integralną częścią projektu jest także rzut wnętrza i rozwinięcia ścian, na które naniesione są próbki materiałów, wraz z ich zestawieniem niezbędne do uzupełnienia projektu wykonawczego.

Propozycje materiałowe są ustalane równocześnie z przygotowaniem wizualizacji, lub na życzenie klienta razem podczas ostatecznej prezentacji. Od tego momentu możliwe są jeszcze dwie konsultacje podczas których mogą być wprowadzane zmiany.

Etap 05 Przekazania ostatecznego projektu i dokumentacji projektowej

Po zakończeniu etapu dotyczącego kreowania wnętrza w oparciu o ustaloną i zaakceptowaną wizję, następuje przejście do części wykonawczej, której podstawą są rysunki techniczne. W zależności od wielkości wnętrza i ilości detali czas przygotowania dokumentacji technicznej zawierającej rozmieszczenie elektryki i hydrauliki, wszystkich niezbędnych przyłączy, zabudów i instalacji wynosi ok. 2-3 tygodnie.

Całkowity czas prowadzenia projektu od momentu rozpoczęcia prac koncepcyjnych do przekazania ostatecznego projektu w wersji elektronicznej, w zależności od wielkości wnętrza wynosi ok. 4-8 tygodni (ok. 5 spotkań, najczęściej w miejscu realizacji projektu) i jest uzależniony od ilości spotkań i wprowadzanych w trakcie zmian.

Za zamknięcie prac projektowych uważa się przekazanie ostatecznej dokumentacji i rozliczenie z dotychczasowych prac.

Jak powstaje projekt

Prace projektowe stanowią zaledwie połowę sukcesu w drodze do momentu wprowadzenia się do wymarzonego domu. Okres prac budowlanych niejednokrotnie spędza sen z powiek i sprawia, że w nawet najbardziej dopracowanym i uszczegółowionym projekcie pojawiają się nieprzewidziane pytania i problemy. Dodatkowa usługa tak zwanego „nadzoru autorskiego” daje klientowi komfort, że nad realizacją projektu czuwa projektant, który dba, aby wszystkie zawarte w nim założenia nie odbiegały od wypracowanych koncepcji.

W ramach nadzoru autorskiego projektant może wprowadzać niezbędne zmiany, które wyniknęły w sposób nieprzewidziany w trakcie prowadzonych prac i będą spójne z wcześniejszymi założeniami. Usługa ta jest uzupełnieniem podstawowej i kompleksowej opcji projektowej i jest realizowana poprzez wizyty na placu budowy, w ilości ustalonej z klientem, i na tej podstawie także jest rozliczana.